بررسی بازار تیرآهن و ثبات فولاد

ثبات قیمت در بازار فولاد

در چند ماه اخیر بازار فولاد روندی نسبتا ثابت را طی کرده است و فارغ از اتفاقاتی خاص و تاثیرگذار بوده است. این روند نسبتا ثابت مدتی است در بازار مشاهده می‌شود و انتظار می‌رود ادامه پیدا کند. در هفته های اخیر شاهد تغییر روند و سازوکار معاملات بوده ایم و واسطه ها تا حدی نقش کمرنگ تری داشته اند. حذف واسطه گری ها و سفته بازی ها موجب شده است تا در هفته اخیر شاهد ثنات قیمت ها باشیم. البته در این میان نمیتوان مشکلات موجودی انبار ها را نادیده گرفت.

این کمرنگ شدن نقش و قدرت واسطه گرها موجب شده تا قیمت ها از معاملات دورن بازاری پیروی نکنند و به سمت نرخ پیشنهادی عرضه کننده بروند. تاثیر دیگری که حذف واسطه گرها بر بازار گذاشته است، ارتباط مستقیم میان خریدار و فروشنده است. این ارتباط مستقیم که از طریق سیستم های ارتباطی و شبکه های مجازی ایجاد شده است، این امکان را به تولیدکنندگان میدهد تا قیمت های خود را مستقیما به خریداران اعلام کنند.

از طرفی دیگر شرایط فعلی اقتصادی و مشکلات بازار موجب شده است تا توجه تولیدکنندگان به سمت افزایش حجم فروش برود. تمامی عوامل فوق دست به دست هم داده اند تا بازار قوی ترین ابزار تغییر قیمت را از دست بدهد. این امر موجب ثبات قیمتی بازار تیراهن شده است. به نظر میرسد ثبات بازار همچنان ادامه داشته باشد و این ثبات در بازار حکمفرما باشد تا زمانی که کمبود عرضه موجب افزایش نرخ رشد شود.

روند افزایشی بازار تیرآهن

این ثبات بازار فولاد بسیاری را به سمت بازار تیراهن هدایت می‌کند. زیرا تیرآهن ذوبی بهایی بالاتر از سایر محصولات دارد. بالا تر بودن قیمت و نداشتن روندی ثابت سرمایه گذاران را به سمت تیراهن به خصوص تیراهن ذوبی می‌برد. روند قیمت گذاری تیرآهن هم یک عرف است و هم به کیفیت بالای تیراهن ذوبی باز می‌گردد. در روند بازار معمولا بالابودن قیمت یک کالای خاص موجب کاهش تقاضا برای آن محصول می‌شود، اما این امر در مورد تیرآهن ذوبی رخ نمی‌دهد. زیرا خریدار ترجیح می‌دهد کالایی با کیفیت و خاص را خریدارای کند و میتوانیم این امر را در عرضه بورس شاهد باشیم.

آخرین عرضه محصولات ذوب آهن اصفهان در بورس کالا در تاریخ 24 شهریور  رخ داد. در این معامله هر کیلو با قیمت 3824 تومان معامله شد. تیرآهن 14 تا 18 نیز با قیمت 3945 تومان مورد معامله قرار گرفت و نسبت به عرضه 12 شهریور ماه افزایش قیمت داشت. این ثبات قیمتی محصولات فولادی و روند افزایشی تیراهن اتفاقی معمول است و به حال حاضر متخص نمی‌شود و انتظار می‌رود همچنان ادامه یابد. گویا بازار چاره ای جز پذیرش قیمت ها و این روند ندارد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.