بررسی بازار بورس یکشنبه 24 شهریور

نگاهی به بازار بورس امروز

در اولین روز هفته جاری شاهد رشد بی سابقه شاخص بورس بودیم و شاخص بورس روز شنبه وارد کانال 300 هزارتای شد. شاخص کل بورس برای شش روز تنها روند صعودی را تجربه کرد. اما در طی این شش روز جهش 21 کانالی را تجربه کرد و بر روی کانال 300 هزار به ثبات رسید. این شاخص مدتی را در قله 304 هزار باقی ماند اما امروز برگشت را آغاز کرد.

بازگشت شاخص کل

بازار سهام امروز روندی متفاوت را در برگرفت و نمایشی جدید از خود ارائه داد. این جهش 21 کانالی را میتوان به هجوم تازه واردهای بورس ارتباط داد. سهام های کوچک تر رشد بیشتری نسبت به نمادهای بزرگتر داشتند و این امر موجب شد تا شاخص هم وزن موقعیت خود را با نماگر کل حفظ کند.

کارشناسان و تحلیلگران سهام نگاهی متفاوت و اصولی تر بر ماجرا دارند. طبق عقیده آنها معتقداند چنین رشدهایی از مدار سودآوری خارج می‌شود و از آنجایی که تحت تاثیر هجوم هیجانی است با واکنشی معکوس به اتمام میرسد. چنین واکنش هایی اثراتی بلند مدت به همراه خواهد داشت. اما این نگاه تحلیلگران بازار سهام است اما این روزها بازار بیشتر در دست تازه واردها بود. معمولا تازه کاران بورس یا از این تحلیلها بی خبراند و یا توجهی به آنها ندارند. عمل کرد تازه کارهای بورس بر پایه هیجان زدگی و پیروی از موج های دسته جمعی است.

امروز بر خلاف هجوم تازه واردها، بورس با سقوط شاخص کل بورس همراه شد و 2 هزار واحد سقوط کرد. در آغازین لحظات معاملات بورس قیمت سهام کاهش پیدا کرد. امروز نمادهای کالایی بیشترین فشار را تحمل کردند. در میان همه کاهش ها، صنایع کالایی پالایشی نه تنها به مسیر نزولی پا نگذاشتند بلکه مسیر صعودی خود را ادامه دادند. این روند افزایشی کالاهای پالایشی تحت تاثیر احتمال افزایش قیمت نفت بود.

در آخرین ساعات معاملات امروز شاخص کل بورس توانست در کانال 302 هزار واحدی خود را نگه دارد و پایین تر نرود. حجم معاملات امروز برابر 6690 میلیون سهم و با ارزش 23142704 میلیون ریال بوده است. این جابجایی سهام تنها در 628 هراز معامله جابجا شده است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.