بررسی بازار بورس چهارشنبه

نگاهی به بازار بورس

در هفته گذشته و روزهای نخست این هفته شاهد رشد پر سرعت شاخص بورس بودیم. عوامل مختلفی بر این افزایش شاخص کل بورس تاثیر گذار بود. روز گذشته در اولین ساعات آغاز کار بورس، شاهد روند نزولی شاخص کل بودیم اما بعد از مدتی، این روند افزایشی شد و شاخص کل بورس مثبت شد.

اما امروز شاهد سقوط شاخص کل بودیم و شاخص کل بورس امروز به زیر 300 هزار واحد بازگشت. شاخص بورس با سقوط 7915 واحدی به 294 هزار واحد رسید.

شاخص کل

از ابتدای هفته تا امروز رفتار شاخص کل روندی زیگزاکی بوده است. این روند نوسانی تحت تاثیر اخبار مختلف شکل گرفته است. حمله به تاسیسات نفتی عربستان و افزایش قیمت نفت به دلیل کاهش عرضه، متهم شدن ایران توسط آمریکا و تایید و تکذیب ها سبب بیم و امید در دل سرمایه گذاران شد.

این روزها جریان نقدینگی با شتابی بسیار به سمت درب های ورودی تالار شیشه ای حرکت کرد. این حجم عظیم نقدینگی طی روزهای گذشته و بدون توجه به جهت گیری شاخص کل در صف‌های خرید سهام مختلف و معاملات پرحجم روزانه خودنمایی می‌کرد، تا حد زیادی راه ورود را پیدا کرده‌است. این قدرتنمایی نقدینگی موجب امیدواری خریداران به آینده سهام بورس میشود. اما حجم بسیار بالایی از معاملات به وسیله تازه واردان به بورس صورت میگیرد.

حمله به تاسیات نفتی عربستان و نگرانی بازار نفت از کمبود عرضه، بر بازار کالایی ها نیز تاثیر گذاشت و سبب روند افزایشی این بازار شد.

مسیر نامشخص بازار نفت

پس از حملات صورت گرفته بر تاسیسات نفتی عربستان و تبدیل شدن عربستان از صادرکننده به واردکننده محصولات نفتی، موجب واکنش سریع سرمایه گذاران شد. قیمت نفت WTI بیش از 15 درصد افزایش داشت و به سقف 63 دلاری رسید.

در ابتدای امر به سبب واکنش های هیجانی بازار شاهد رشد سریع بودیم اما رفته رفته بازار آرام تر شد و در نهایت قیمت نفت WTI در روی 62 دلار به ثبات رسید و ساکن شد. تمامی پیش بینی ها روند افزایشی قیمت نفت را وابسته به مدت زمان بازگشت عربستان به بازار فروش نفت دانسته اند. وزیرعربستان نیز اعلام کرده است طی چند هفته به ظرفیت تولید 12 میلیون بشکه ای خواهد رسید و شکاف حاصله را پر خواهد کرد. این سخنان باعث کاهش نگرانی ها شد. این جمله موجب شد تا قیمت نفت 6 درصد کاهش یابد و به قیمت 58.75 دلار برسد.

آمار معاملات بورس

در پایان معاملات روز چهارشنبه شاخص کل به 294166 واحد رسید. حجم معاملات برابر 5366 میلیون سهم با ارزش 18090684 میلیون ریال رسید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.