بازی سنگ آهن و دولت به کجا خواهد رسید

بازی سنگ آهن و دولت

در ماه مه صادرات سنگ آهن ایران به 1.91 میلیون تن رسید. در این میان چین بزرگترین خریدار سنگ آهن بوده است و معادل 1.88 میلیون تن سنگ آهن خریداری کرده است که این میزان نسبت به سال گذشته با 43 % سود همراه بوده است. یکی دیگر از کشورها ی خریدار سنگ آهن ایران کره جنوبی بوده است. 30 هزار تن سنگ آهن از ایران به کره جنوبی صادر شده است. و البته برای اولین بار در آوریل امسال هند از ایران گندله خریداری کرده است و مجموع صادرات را افزایش داده است.

اما بر اساس آمار جهانی فولاد در تاریخ ژانویه تا آوریل 2019 ، تولید فولاد خام ایران معادل 8.38 میلیون تن بوده است و نسبت به سال گذشته در زمان مشابه تنها با 6% رشد همراه بوده است. بر این اساس ایران در میان تولیدکنندگان بزرگ فولاد دنیا در جایگاه دهم قرار میگیرد. هر چند که باید توجه داشت که میزان تولید فولاد با تولید و استخراج معادن سنگ آهن تناسبی ندارد.

یکی از مشکلات این حوزه قرار گرفتن معادن سنگ آهن در شرق و شمال شرق کشور است. افزایش هزینه های حمل و نقل موجب کاهش سود صادرکنندگان سنگ آهن می­شود. این کاهش سود تا جایی رسیده است که به محدوده ضرر نیز وارد شده است. عامل تاثیر گذار دیگر بر افزایش فروش صادراتی افت ارزش ریال و افزایش قیمت دلار است. این اتفاق مشابه اتفاقی است که در اوایل دهه 90 رخ داده بود.

ساماندهی صادرات سنگ آهن

پس از انتشار خبر افزایش صادرات سنگ آهن، وزیر صنعت معدن و تجارت شرایط جدیدی را برای صادرات اعلام و به گمرک ابلاغ کرد. این دستورالعمل جدید اطمینان از بازگشت ارز به کشور را در بر دارد. این دستورالعمل  گمرک را موظف کرده که از ۱۵ خرداد صادرات محصولات سنگ‌آهن فقط توسط واحد‌های تولیدکننده سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله، آهن یا نماینده رسمی آنان و مطابق روال جاری برای محصولات فولادی پس از تایید دفتر صنایع معدنی این وزارتخانه در سامانه فرامرزی گمرک انجام شود.

سرقینی در بخشنامه ای اعلام کرد با توجه به الویت تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای فعال داخلی تا اطلاع ثانوی صادرات محصولات سنگ آهن توسط شرکت های اعلام شده پس از عقد قرار با مصرف کنندگان داخلی برابر سهمیه ای که اعلام شده است مسیر و مجاز است، و مجوزهای صادراتی بعد از ارسال قرارداد تامین داخل انجام میشود.

در جلسه ای که با حضور شرکتهای فولادی و معدنی در تیرماه برگزار شد، قیمت کنسانتره و گندله آهن افزایش قیمت پیدا کرد.اما دولت شرکت­های معدنی را به فروش فروش سنگ آهن به فولادی ها با قیمت تعیین شده کرده است. هر چند استمرار این شرایط به همراه با محدودیت های صادراتی آینده تولید فولاد و معادن سنگ آهن را تهدید میکند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.