بازی این روزهای قیمت نفت به کجا خواهد رسید

افزایش یا کاهش قیمت نفت

بعد از آنکه ترامپ توییت خود را مبنی بر آغاز جنگ تجاری با چین انتشار داد، قیمت نفت سقوط کرد و ارزش سرمایه های امن افزایش یافت. اما مدتی است که سران هر دو کشور خبر از صلح داده اند و تمایل خود را برای مذاکره اعلام  کرده اند. اما حال چرا شاهد افزایش قیمت نفت نیستیم؟ با آنکه بهای طلای جهانی کاهش یافته است؟

چرا نفت گران نمی­شود؟

اگر نگاهی به پیش بینی های شرکت های بزرگ انرژی و اوپک بیندازیم، می­توانیم علت گران نشدن نفت را بررسی کنیم. طبق پیش بینی ها رفته رفته تقاضا برای خرید نفت کاهش می­یابد و این امر دلیل کاهش نرخ نفت است. احتمال می­رود تقاضای نفت برای سال جاری به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برسد. این میزان پایین ترین نرخ رشد از سال 2014 تا به امروز است.

نگاهی به قیمت نفت

در بررسی قیمت نفت از سال 1970 تا 2018، شاهد تغییرات قیمت طلای سیاه هستیم. کمترین قیمت این ماده ارزشمند به سال 1970 بر میگردد. در آن سال بهای هر بشکه نفت برابر 1 دلار و 21 سنت بود. بیشترین قیمت دلار هم به سال 2012 میلادی یا 1390 شمشی تعلق میگیرد. در این سال بهای هر بشکه نفت به بالاتر از 100 دلار رسید و در بالاترین نرخ با قیمت 109 دلار و 45 سنت معامله شد.  در سال های گذشته قیمت نفت تا 100 دلار برای هر بشکه رسید. این افزایش قیمت هم درآمدی را برای تولید کنندگان نفت در پی داشت و هم سبب کاهش مصرف نفت شد.

اما امسال قیمت نفت تا 65 دلار کاهش یافت. این کاهش قیمت با کاهش تقاضا همراه شد. آژانس بین المللی انرژی و اوپک برای سال جاری تقاضای 1.1 میلیون بشکه در روز را پیش بینی کرده اند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا یک میلیون بشکه و مدیرمالی شرکت BP تقاضایی کمتر از این میزان را پیش بینی کرده است.

واکنش به کاهش تقاضای نفت

قیمت نفت تا حد زیادی به تولید ناخالص داخلی جهانی وابسته است. تولید ناخالص جهانی در سال 2018 سه درصد رشد و در سال جاری 2.6 درصد رشد داشته است. و این امر به معنی کاهش تقاضا است. اوپک و متحدانش در واکنش به کاهش قیمت و تقاضای نفت، تعهد نامه ای مبنی بر کاهش میزان تولید خود را امضا کردند. کاهش قیمت نفت پیامدهای اقتصادی نیز در پی داشته است. اما کاهش قیمت نفت نشان دهنده عدم موفقیت این تعهد نامه است. برخی در کنترل قیمت به بازیگران جهانی نفت اشاره می­کنند. فوربس در گزارشی به پنج بازیگر مهم اشاره کرد. این پنج کشور با در دست داشتن عرضه و تقاضا نقش مهمی در قیمت گذاریی نفت دارند.  فوربس هند، عربستان، روسیه، چین و آمریکا پنج کشور تاثیر گذار بر قیمت نفت اعلا کرده است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.