بازار هدف صادرات فولاد

فولاد را به کجا صادر کنیم

شرایط فعلی کشور شرایط تحریم است و امکان صادرات نفت مانند گذشته نیست. از این رو بخش صادرات غیرنفتی مورد توجه قرار گرفته است. صادرات محصولات فولادی امری مهم و لازم است و در چندسال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. طبق محاسبات انجام شده، ایده آل ترین میزان صادرات فولادی 10 میلیون برآورد شده است.

عامل دیگری که بر اهمیت صادرات محصولات فولادی می‌افزاید، رکود اقتصادی و کم شدن ساخت و سازهای داخلی است. این امر موجب شده است تا میزان مصرف محصولات فولادی در داخل کاهش یابد. در این شرایط اگر تولیدکنندگان به سمت صادرات نروند با مازاد تولید روبرو می‌شوند و این صنعت را رو به تعطیلی می‌برد. میزان تولید امسال محصولات فولادی 28 میلیون تن محاسبه شده است و مصرف داخلی نیز برابر 15 میلیون تن برآورد شده است. این آمار نیز نشان دهنده اهمیت صادرات است.

صادرات به منطقه

صادرات ایران رتبه و جایگاه خوبی در جهان دارد و در رتبه دهم صادرکنندگان فولادی قرار گرفته است. هرچند که صادرات برای ما بسیار اهمیت دارد اما در شرایط تحریم بسیاری از کشورها تمایلی به همکاری و داد و ستد با ایران را ندارند. از این رو پیدا کردن بازار فروش اهمیت بالایی دارد.

در حال حاضر بهترین بازار فروش محصولات فولادی ایران، کشورهای منطقه است و تولیدکنندگان باید برای فروش روی این کشورها تمرکز کنند. با توجه به آمار پنج ماهه نخست امسال، کشور از اهداف صادراتی خود عقب نمانده است و تا کنون توانسته است اهداف صادراتی خود را محقق کند. با توجه به این آمار انتظار می‌رود تا پایان سال مشکلی با صادرات محصولات فولادی نداشته باشیم.

متاسفانه در شرایط تحریم و ردیابی حمل و نقل های دریایی توسط آمریکا، امکان صادرات فرامنطقه ای وجود ندارد و لازم است بازارهای منطقه را به عنوان بازار هدف در نظر بگیریم. زیرا حمل و نقل زمینی قابل ردیابی نیست.

مشکلات صادرات و نیاز به همکاری

برخی از تولیدکنندگان محصولات فولادی بر این باوراند که تحریم ها بر صادرات محصولات فولادی تاثیر گذاشته است و بازار داخل را با مازاد تولید روبرو کرده است، تا آنجایی که با کاهش صادرات برخی شرکت های بزرگ مواجه شدیم. برای حل این مشکل نیاز است تا دولت به کمک واحدهای تولیدی بشتابد.

به گفته قنواتی” اگر صادرات ما کاهش یابد، بازار داخلی با کاهش نرخ بیشتری روبه ‌رو خواهد شد. البته اگر نرخ داخلی کاهش پیدا کند، بازارهای عراق و افغانستان که بهترین بازار ایران هستند، به ‌دنبال نازل‌ ترین نرخ از ما خواهند بود.”

مشوق های صادراتی می‌توانند بهترین کمک به صادرکنندگان باشند و اگر مشوق های بیشتری ارائه نشود، صادرات با مشکل مواجه خواهد شد. به گفته برخی از کارشناسان اگر بخواهیم 15 میلیون تن صادرات مازاد داشته باشیم لازم است مشوق ها  60 تا 70 درصد افزایش یابد و محدودیت های داخلی نیز برطرف گردد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.