بازار نفت جهانی و پیش بینی های اوپک

پیش بینی اوپک

در روزهای اخیر بازار نوسانات بسیاری دارد و این هم تحت تاثیر جنگ تجاری چین و آمریکا و رشد منفی اقتصاد آلمان است. هر دوی این عوامل به همراه عوامل دیگر بر قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت.

متاسفانه اوپک نگاهی بدبینانه به آینده بازار نفت در سال 2019 دارد. این ضعیف شدن و رشد منفی بازار به دلیل درگیری تجاری میان چین و آمریکا است. از طرفی دیگر کند شدن رشد اقتصادی جهانی و چالش های به وجود آمده بر رشد منفی بازار نفت می­افزاید.اما چه باید کرد؟

گزارش اوپک به شرح زیر است” در حالی که دورنمای زیرساخت‌های بازار برای ادامه سال جاری میلادی بدبینانه به نظر می رسد، با توجه به آرام شدن رشد اقتصادی، مسائل مربوط به تجارت جهانی و کند شدن رشد تقاضای نفت، لازم است تعادل عرضه و تقاضا را به شدت کنترل و در ماه‌های آتی به ثبات بازار کمک کرد.”

این جمله حاکی از نگرانی اوپک از آینده بازار نفت جهانی است. هرچند که در روزهای اخیر نیز شاهد کاهش قیمت نفت جهانی هستیم. در هفته گذشته قیمت نفت حدود 5 درصد ریزش داشته، این میزان معادل 2دلار و 58 سنت برای هر بشکه نفت است. این امر نگرانی های بازار نفت را بیشتر می­کند.

پیش بینی اوپک برای تقاضای نفت در سال 2020 روزانه 1.14 میلیون بشکه است. این امسال نسبت به سال جاری کمتر است و پیش بینی می­شود رشد اقتصادی با سکون و با ضریب رشدی منفی همراه باشد. پیش بینی اوپک برای رشد اقتصادی معادل 3.2 % بوده، اما رشد اقتصادی جهان معادل 3.1 % بوده است.

البته دلیل این اتفاق و کاهش ناگهانی و قابل توجه قیمت نفت به نگرانی از رکود اقتصاد جهانی بر می­گردد. بعد از اعلام خبر کاهش یک دهم درصدی رشد سه ماهه اقتصاد آلمان و ابراز نگرانی وزیر اقتصاد این کشور از رکود اقتصادی، فعالان بازار جهانی نیز نگران رکود اقتصادی شدند و این امر موجب شد تا بازار با افزایش قیمت طلا و کاهش ارزش نفت همراه شود.

واکنش تولیدکنندگان نفت

تولیدکنندگان نفت و در راس آنها روسیه در اول ژانویه طی قرارداد بسته شده، روزانه تولید 1.2 میلیون بشکه از تولیدات خود را کاهش دادند. ائتلاف اوپک و متحدانش این قرارداد را تا مارس 2020 تمدید کردند. اوپک نیز تولید خود در ماه جولای روزانه 246 هزار بشکه کاهش داد. در حال حاضر تولید روزانه 14 عضو اوپک برابر 29.61 میلیون بشکه در روز است.

عربستان نیز تولید روزانه نفت خود را کاهش داده است. عربستان نسبت به سایر کشورها درصدی بیشتری از تولید روزانه خود را کاهش داده است.

نتیجه کلی

بررسی ها نشان می­دهد اگر تمامی عوامل ثابت بمانند و تولیدات با نرخ ماه جولای ادامه یابند، در 2020 روزانه 200 هزار بشکه نفت عرضه اضافی خواهیم داشت و این امر موجب کاهش قیمت بیشتر نفت جهانی خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.