بازار فولاد داخل، تحریم ها و صادرات

صادرات محصولات فولادی در تحریم

شرایط فعلی کشور و تحریم های ایجاد شده موجب شده است تا فروش محصولات فولادی چه فروش داخلی و چه صادراتی کاهش یابد. جدیدترین آمار تجاری کشور روندی مثبت را نشان می­دهد. در این گزارش ایران در 4 ماه نخست حدود 50 میلیون تن کالا صادرات غیر نفتی داشته است. هر چند که تحریم ها شرایط صادرات را سخت کرده اند اما همچنان امید به صادرات وجود دارد.

هر چند شرایط تحریم توسعه سرمایه گذاری طرح های فولادی را تحت تاثیر قرار داده و وضعیت ما را سخت کرده است، اما فشار های دیگری نیز بر صادرات فولادی ایران تاثیر گذاشته است. چین، ترکیه، روسیه و اکراین رونق تولید ایران را محدود کرده اند.

حال چه باید کرد؟ آیا لازم است تولید را کاهش دهیم؟ در حال حاضر این امکان فراهم شده است تا تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. اما منظور چیست؟

سقوط ارزش ریال که در چند ماه گذشته شاهد آن بودیم، برای صادر کنندگان یک مزیت تلقی می­شود. زیرا سرعت رشد هزینه های ریالی کمتر از رشد افزایش قیمت ارز بوده است و بازار جهانی فلزات با رشد همراه شده است. تداخل این دو امر سود خالص صادرات را افزایش می­دهد اما باید توجه کرد که روند صادرات سخت تر از گذشته شده است. علاوه بر عدم تمایل برخی از کشورها برای خرید محصولات فولادی، مشکل دیگری نیز وجود دارد و آن هم مراودات بانکی است. در حال حاضر امکان معاملات ببانکی نیز با مشکلاتی همراه است.

پاسخ به تحریم ها

اما در شرایط تحریم چه باید کرد؟

تولید فولاد در ایران مزیت های بسیاری دارد که خریداران رابه خرید آن ترغیب می­کند. مهمترین این مزیت ها، پایین بودن قیمت تمام شده است. ایران از مواد اولیه مناسب برخوردا است و هزینه سوخت آن نیز ارزان تر از سایر کشورها است. این دو عامل موجب می­شوند قیمت تمام شده محصول کاهش یابد.

با توجه به اینکه قیمت تمام شده محصول پایین است و از کیفیت مناسبی مناسب است. اما خریداران محصولات فولادی در پرداخت و مراودات مالی با مشکل مواجه می­شوند. نیاز است تا با تدابیری این مشکل نیز حل شود.

پیشنهاد می­شود تا محدودیت های موجود در صادرات محصولات زنجیره ارزش فولاد برداشته شود و عوارض صادراتی کاهش یابد و شرایط برا ی توسعه محیا شود.

نگاهی به بازار داخل

بازار فولاد در داخل نیز با تغییراتی همراه بوده است. به دلیل شرایط اقتصادی، پروژه های عمرانی در داخل کشور کم شدهاست و این امر فروش داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است و تقاضای محصولات فولادی را کم کرده است. هرچند بازار تمایل به کاهش قیمت دارد اما محصولات فولادی با نوسان همراه نبوده اند. بازار در برابر تغییرات قیمتی مقاومت میکند اما معلوم نیست تا چه زمانی بتواند به مقاومت خود ادامه دهد.

 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.