بازار فولاد به سمت رکود می رود

رکود در بازار فولاد

جدا از آنکه در حال حاضر اقتصاد جهان نگران رکود جهانی است، بازار فولاد و محصولات فولادی داخلی نیز به سمت رکود می­رود. لازم است برای خروج از این رکود اقدامات لازم صورت گیرد. برای خارج شدن از رکود بازار فولاد نیاز است تا صادرات فولاد تقویت شود.

هرچند که بازار جهانی محصولات فولادی امسال با نوسان همراه نبوده است و کمی کاهش نیز داشته است. قیمت سنگ آهن تا 110 دلار به ازای هر تن افزایش پیدا کرد اما مجددا با کاهش قیمت مواجه شد و قیمت آن به 91 دلار در هر تن رسید. این کاهش قیمت چند دلیل داشت، یکی کاهش سود فولاد سازان و دیگری نداشتن صرفه اقتصادی در خرید سنگ آهن با قیمت بالا و عدم کشش بازار از دلایل کاهش قیمت است.

اما بازار داخلی محصولات فولادی مسیر متفاوتی از بازار جهانی را طی کرده است و آن هم به هدف کمک به مصرف کنندگان برمیگردد.

احسان دشتیانی بین کرده است که قیمت محصولات فولادی وارد رکود شده است و اگر صادرات تقویت نشود با مشکل مواجه میشویم و تولید داخل نیز جان نمیگیرد و بازار فولاد به سمت رکود بیشتر پیش خواهد رفت.

همچنین با توجه به کاهش ارز پول ملی و افزایش قیمت دلار که از یک سیکل پیوسته 8 ساله پیروی میکند، موجب گرانی و ایجاد فشار بر مصرف کننده می­شود. ریشه گرانی به دلیل کمبود کالا و کمبود عرضه است. که برای حل این مشکل نیاز به کاهش میزان صادرات هست. اما راه دوم حل مشکل، افزایش صادرات است. با افزایش صادرات ارز وارد کشور میشود و به بهبود شرایط مالی و اقتصادی کشور کمک می­کند. اما این دو راه حل با هم در تناقض کامل هستند.

به طور معمول در ایران برای حل مشکل تورم و گرانی از راه کاهش صادرات استفاده می­شود و تلاش می­شود با کنترل صادرات و سهمیه بندی آن با تورم مقابله شود. به همین امر و طبق همین روال صادرات ماهانه فولاد سهمیه بندی شده است و تصمیم عرضه ماهانه 20 هزار تن فولاد در بورس برای فولاد سازان یکی از راه کارهاست.

دشتیانی خاطر نشان کرد که شاید این راهکار برای کوتاه مدت پاسخ گو باشد اما در بلند مدت موجب کاهش بیشتر ارزش پول ملی خواهد شد که خطرات بسیاری در پی خواهد داشت. وی همچنین اظهار کرد” راهکار اصلی رفع مشکل گرانی افزایش صادرات بویژه در محصولاتی نظیر فولاد است که در آنها مزیت صادراتی داشته و ظرفیت های استفاده نشده زیادی داریم.”

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.