انواع روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی

انواع روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی

برای تقویت مقاطع مختلف از روش های مختلفی استفاده می شود تا عملکرد و مقاومت آن ها بالا رود. در این مبحث قصد داریم به بررسی انواع روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی بپردازیم. از شما همراهان عزیز دعوت می شود؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

میلگردها در برابر فرسایش و خوردگی مقاومت خوبی ندارند و برای بالا بردن مقاومت آن ها از روش هایی استفاده می شود. میلگرد یک مقطع فولادی توپر است که جزء پروفیل های بسته به شمار می رود. میلگردها از نظر شکل ظاهری به دو دسته آج دار و بدون آج تقسیم می شوند که در مدل ها، شکل ها و ضخامت های مختلفی تولید می شوند‌. از مزایای مهم میلگرد برای ساختمان بالا بردن مقاومت و توان کششی سازه می باشد.

خوردگی میلگرد

مقاطع فولادی چون میلگرد در برابر اکسید شدن و خوردگی مقاومت کمی دارند و با گذشت زمان فرسوده شده و از بین می روند‌. همچنین میلگردها به مواد شیمیایی که در بتن موجود است نیز واکنش نشان می دهند. این مواد به میلگرد آسیب های جدی وارد می کند‌ در نتیجه تقویت میلگرد در برابر خوردگی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

 

خوردگی میلگرد چیست

 

روش های تقویت میلگرد

برای تقویت میلگرد از روش های زیر استفاده می شود:

پوشش اسیدی قلیایی

 یکی از انواع روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی پوشش اسیدی قلیایی است. سطح میلگردها آسیب پذیری بیشتری دارد. فرسودگی از سطح بیرون میلگرد شروع شده و به تدریج به داخل آن رسوخ می کند. برای جلوگیری از این اتفاق و تقویت میلگرد پوشش های محافظ باریکی را روی میلگرد می گذارند. این پوشش ها دارای ضخامت ۰.۱ میلی متر هستند ولی برای افزایش مقاومت و طول عمر میلگرد تا حد زیادی افزایش می یابد.

روند پوشش دهی میلگرد

بهتر است بدانید روند پوشش دهی میلگرد به صورت زیر است:

مرحله اول: ابتدا باید میلگردها را زنگ زدایی کرد که برای آن باید نیم ساعت آن ها را در محلول ضد زنگ غوطه ور کرد. سپس سطح میلگردها صیقلی و براق شده و می توان آن را محلول خارج کرد. بعد از آن میلگردها را با پارچه تمیز خشک کنید.

مرحله دوم: در این مرحله تقویت میلگرد در برابر خوردگی باید میلگردها را ۳۰۰ ثانیه در محلول قلیایی قرار داد. این محلول شامل یک کیلوگرم پودر قلیایی و ۴۰۰ لیتر آب است. پس از خروج از این محلول دوباره آن را با پارچه تمیز خشک کنید.

مرحله سوم: در این مرحله توسط یک برس محلول ضد خوردگی بر روی سطح میلگرد کشیده می شود و سپس آن را یک روز در جایی بگذارید تا کم‌ کم خشک شود. این محلول ترکیبی از ۵۰۰ سی سی سیمان پرتلند و یک لیتر آب است.

مرحله چهارم: در این مرحله میلگردها آب بندی می شوند. یک بار بر روی میلگردها محلول آب بندی اعمال می شود و مجدد بعد ۴ ساعت باید انجام شود. این مرحله را چند بار انجام دهید تا میلگرد به خوبی تقویت شود‌. این محلول برای جلوگیری از خوردگی نقش بسیار مهم دارد.

پوشش اپوکسی فیوژنی

 دومین روش تقویت میلگرد در برابر خوردگی پوشش اپوکسی فیوژنی است. یکی دیگر از روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی پوشش اپوکسی فیوژنی است که باید براساس استاندارد IS : 13620 انجام شود. این روش نسبت به روش قبلی دقیق تر و تخصصی تر است. مراحل انجام این روش به شرح زیر است:

مرحله اول: ابتدا سطح میلگرد زنگ زدایی می کنند چون زنگ ها پوشش دهی را با مشکل روبرو مواجه می کند‌. با این کار در نهایت یک میلگرد با سطح براق و صیقلی ایجاد می شود‌. فرآیند سمباده زنی و پوشش دهی میلگرد باید یک روزه انجام شود. اگر پوشش دهی به روز بعد موکول شود باید دوباره سمباده زنی انجام شود.

مرحله دوم: در این مرحله پوشش را توسط ابزار تفنگی اسپری الکترواستاتیک بر سطح میلگرد می پاشند. ضخامت این پوشش حدودا ۰.۱ الی ۰.۳ میلی متر است. در این فرآیند باید دمای محیط و میلگرد را تحت کنترل داشته باشید تا از شکستگی و نقص فیزیکی جلوگیری شود.

مرحله سوم: در اخرین مرحله پوشش و میلگرد بازرسی می شوند. تمامی قسمت های میلگرد باید بررسی شود تا سطح ظاهری آن دچار حفره، ترک، سوراخ و آلودگی ها نشود.

 

انواع پوشش های بتنی

 

انواع پوشش های بتنی

سومین روش تقویت میلگرد در برابر خوردگی پوشش های بتنی هستند. این پوشش ها به صورت غیر مستقیم از رسیدن مواد مخرب به میلگرد جلوگیری می کند. پوشش بتنی به دو صورت پوشش سطحی و پووش نفوذی اعمال می شود. در زیر هر کدام از آن ها را مورد برسی قرار داده ایم:

پوشش سطحی: این پوشش یک لایه محافظ از جنس پلاستیک است که روی بتن کشیده می شود و میلگرد را تقویت می کند. متاسفانه این پوشش زیاد جوابگو نیست چون از طرف دیگر بتن مواد آسیب زا را به بتن وارد می کند که باعث تخریب میلگرد می شود.

پوشش های نفوذی: این پوشش وارد حفره های ریز بتن شده و با کنش و واکنش های شیمیایی داخل بتن کرستال های جامد ایجاد می کند. این پوشش علاوه بر سطح بتن درون حفره ها می رود. این روش تقویت میلگرد در برابر خوردگی در برابر انواع مایعات و مواد شیمیایی مقاومت خوبی ایجاد می کند. در نتیجه میلگردهایی که در بتن قرار دارند هم تقویت می شوند. پوشش های بتنی شامل موارد زیر است:

انواع پوشش های رزینی، پوشش های بتنی معروف به ساروج، پوشش بتنی معروف به شات کریت، پوشش نواری شکل پلاستیکی

گالوانیزاسیون

چهارمین روش تقویت میلگرد در برابر خوردگی گالوانیزاسیون است. در این روش پوششی از جنس روی بر روی میلگرد می کشند که مقاومت آن را بالا می برد. همچنین این روش تقویتی بسیار رایج است.

 

گالوانیزاسیون میلگرد

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

امروزه استفاده از مصالح و  مقاطع فولادی برای ساخت و ساز بسیار گسترده شده است. به همین خاطر فروشگاه های بسیاری جهت فروش و عرضه این مقاطع و مصالح فعالیت دارند. برخی از مقاطع پرکاربرد برای ساخت و ساز ورق گالوانیزه، ورق فولادی، ورق سیاه و … می باشند. جهت سفارش و خرید این مقاطع با اطمینان از کیفیت از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

روش های جلوگیری از خوردگی میلگرد

روش های مهار میلگرد در بتن

https://ahanhyper.com//?p=45982

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

کلید اسکرول خودکار به بالا