انتقاد به سیاست گذاری های صنایع معدنی

انتقاداتی که می­توان به سیاست گذاری صنایع معدنی گرفت

این روزها با وجود تحریم ها و شرایط اقتصادی حاکم، بسیاری از فعالان اقتصادی و بخش صنعت و معدن با مشکلاتی مواجه شده اند. بخشنامه های بسیاری طی ماه های اخیر از سمت وزارت صمت صادر شده است تا چگونگی عرضه محصولات در بخش داخلی و خارجی را مدیریت کند. فعالان وصاحب نظران صنایع معدنی این روزها دغدغه ها و مشکلات حوزه معدن را زیر نظر گرفتند. تحلیلگران اقتصادی این سیاست گذاری ها تنها دولت را تقویت می­کند و در اقتصاد بخش خصوصی نقشی ندارد. اما نقطه ضعف این بخشنامه ها در چیست؟

طی نشستی که در کمیسیون معدن اتاق تهران برگزار شد، اعضا بر این باور بودند که بخشنامه ها و سیاست گذاری های اخیر موجب شده است تا امکان رانت برای بخش معدن گسترده تر از قبل شود.

از طرفی دیگر در این جلسه فعالان اقتصادی اعتراض خود را به عدم توجه به دیدگاه های بخش خصوصی اعلام کردند. در پاسخ به این اعتراضات معاون اول وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد ، لازم است نظرات بخش خصوصی قبل از تصمیم گیری ها گرفته شود.

یکی دیگر از افرادی که در نشست کمیسیون معدن اتاق ایران، نقدی بر سیاست های فعلی داشت، بهرام شکوری بود. وی گفت: “دولت نه تنها از بخش معدن که قرار است جایگزین نفت شود حمایت نمی­کند بلکه با مانع تراشی های مختلف از رشد و توسعه آن جلوگیری می­کند.”

این موانع موجب شده است تا فعالان بخش صنعت ناامید شوند و تعداد بسیاری از کارگران این بخش بیکار شوند. دلیل بیکاری این عده از کارگران مشکلات فراوان کارخانه ها و شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد کشور است.

موضوع دیگری که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، قیمت گذاری دستوری شمش فولاد و ممنوعیت صادرات کنسانتره سنگ آهن بوده است. در حال حاضر صادرات کنسانتره سنگ آهن ممنوع اعلام شده است تا نیاز داخل تامین شود. این ممنوعیت صادرات و سیاست های ضدحمایتی موجب شده است تا محصولات معدنی به صورت غیرشفاف و دستوری عرضه شود. در این نشت به طور کامل پیرامون مسائل فوق نیز صحبت شد.

رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران، دولت را پیرامون دخالت بر قیمت گذاری و رویه عرضه محصولات معدنی مورد انتقاد قرار داد. وی خاطر نشان کرد این تصمیم گیری ها و دخالت ها و وضع انواع عوارض تبدیل به نهاد درآمدزایی دولت شده است، و بجای آنکه این سرمایه ها به زیرساخت های معدن تزریق شود وارد خزانه می­شود.

رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران در پاسخ به مشکلات صادرات کنسانتره آهن گفت:” دولت تصمیم گرفته است تا 30 درصد عوارض بر صادرات کنسانتره و گندله وضع کند.” وضع عوارض 30 درصدی مانند دیواری روبروی رانت خواران است.

جمع بندی نشست کمیسیون معدن اتاق ایران

در نشست کمیسیون معدن اتاق ایران بر سر مسائل بسیاری بحث شد و اعتراضات و پاسخ ها شنیده شد. در نهایت در جمع بندی این نشست بهرام شکوری به چند نکته اشاره کرد. وی در ابتدا اشار های به بخشنامه های کارشناسی نشده و یک شبه اشاره کرد و گفت لازم است صدور این بخشنامه ها و محدودیت ها متوقف شود. سپس اعلام کرد، لازم است بهای شمش آزاد شود تا توازن به  زنجیره فولاد بازگردد. امید است تصمیم گیری ها بر اساس بررسی ها و مشورت با کارشناسان اخذ شود و عواقب آنها ارزیابی شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.