افزایش قیمت نفت بعد از پیش بینی توافق چین و آمریکا

نوسانات قیمت نفت

در ماه های اخیر شاهد کاهش قیمت نفت بودیم. این کاهش قیمت تحت تاثیر جنگ تجاری چین و آمریکا و خطر رکود جهانی رخ داده است. در چند ماه گذشته برخی از بازار ها با افت قیمت همراه بودند و آن هم به دلیل تمایل فعالان اقتصادی به سرمایه گذاری ایمن بوده است. از این رو شاهد افزایش قیمت طلا آن هم با شیب زیاد بودیم.

اوج قیمت نفت امسال به ماه آوریل بار می­گردد. و بعد از آن با 20 درصد سقوط همراه بود و به پایین ترین نرخ خود رسید. هر چند اوپک کاهش قیمت نفت را تا سال 2020 پیش بینی کرده بود اما این میزان بیشتر از پیش بینی اوپک بوده است. این امر موجب نگرانی اوپک و متحدانش شد و در پی آن تعهدنامه ای جهت کاهش تولیدات نفتی بین متحدان اوپک بسته شد.

افزایش قیمت نفت بعد از پیش بینی توامپ برای توافق با چین

اما اتفاقی مهم این اتفاق را تغییر داد و موجب رشد مجدد قیمت نفت شد و آن هم خبری بود که روز سه شنبه پنجم شهریور اعلام شد. این خبر پیش بینی ترامپ برای توافق تجاری با چین را منتشر کرد. انتشار این خبر التهاب بازار را کم کرد و آرامش خیال را به بافعالان اقتصادی بازار جهانی برگرداند. هرچند که نفت برنت در روز گذشته با یک درصد کاهش قیمت همراه بوده است اما این بازگشت و افزایش قیمت 0.4 درصد از این کاهش را جبران کرد. از بین رفتن احساس خطر رکود اقتصادی و کاهش التهاب بازار موجب شد تا قیمت نفت برنت 25 سنت افزایش یابد و به قیمت 58 دلار 95 سنت برسد.

در معاملات نفت آمریکا نیز با تغییراتی همراه بودیم. در روز دوشنبه این بازار با یک درصد کاهش قیمت همراه بود اما روز سه شنبه و بعد از انتشار خبر 0.6 درصد رشد کرد. و در نهایت بهای معاملات آتی نفت آمریکا به 53 دلار و 94 سنت در هر بشکه رسید.

توافق تجاری طی جنگ تجاری

دونالد ترامپ روز دوشنبه خبر تمایل خود برای رسیدن به یک توافق با چین را اعلام کرد. در پی این خبر دولت چین نیز توسط لیو هی، اعلام کرد چین تمایل دارد این اختلافات از طریق مذاکره حل شود

اظهارات رئیس جمهور آمریکا همواره بازار را تحت تاثیر قرار داده است و بازارهای مالی تحت تاثیر اظهارات رئیس جمهور آمریکا تغییر جهت ناگهانی داشتند. این گفته جفری هالی تحلیلگر ارشد بازار شرکت OANDA است. این دو خبراعلام شده توسط ترامپ و لیو هی، در کنار هم موجب شد تا بازار به آرامش باز گردد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.