افزایش تولید ماهانه اوپک و روند صعودی قیمت نفت در روز جمعه

افزایش قیمت نفت

افزایش یک درصدی قیمت نفت در روز جمعه هشتم شهریور قیمت هر بشکه نفت را به 61 دلار رساند. این افزایش قیمت به دلیل نگرانی کاهش تولیدکنندگان فراساحلی نفت آمریکا به دلیل پیش رو بودن طوفان دوریان است. اوپک نیز برای اولین بار در سال جاری در ماه اوت تولید خود را افزایش داد.

عوامل تاثیر گذار بر بازار نفت

در چند ماه اخیر شاهد نوسانات شدید بازار نفت بوده ایم. در ابتدای امر و طبق پش بینی اوپک مبنی بر کاهش قیمت نفت، شاهد کاهش قیمت فراتر از پیش بینی اوپک و کاهش تقاضای بازار بودیم. اوپک در واکنش به این اتفاق تعهدنامه ای میان خود و متحدانش مبنی بر کاهش تولید نفت بست.

اما در روز جمعه هشتم شهریور ماه، قیمت هر بشکه نفت برنت با یک درصد رشد همراه بود و در نهایت به 61 دلار و یک سنت رسید. با وجود افت و خیز های بسیار بازار، بازار نفت امسال با 3 درصد افزایش قیمت همراه بوده است. این افزایش قیمت را می­توان به کاهش حجم ذخایر نفت آمریکا، مذاکرات تجاری چین و آمریکا ربط داد.

از طرفی دیگر پیش رو بودن طوفان فلوریدا، موجب شده است تا بازار نفت نگران کند شدن تولید، تولیدکنندگان فراساحلی نفت آمریکا باشد. طوفان دوریان ممکن است هفته آینده به سمت شرق خلیج مکزیک حرکت کند. از طرفی دیگر در ماه گذشته با طوفان بری مواجه شدیم، این طوفان موجب شد تا نفت فراساحلی آمریکا، 74 درصد از تولید خود را متوقف کند.

قیمت نفت اوپک

در سال 2019 اوج قیمت نفت در ماه آوریل برابر با 75 دلار بوده است و در حال حاضر در روز جمعه 8 شهریور ماه با یک درصد افزاش قیمت به 61 دلار رسید. هرچند اوپک برای سال 2019 و 2020 روند کاهشی برای قیمت نفت پیش بینی کرده بود. اما کاهش قیمت نفت و رسیدن آن به مرز 60 دلار پایین تر از پیش بینی اوپک است.

تغییر تصمیم اوپک از کاهش تولیدات خود

همان طور که در بالا اشاره کردیم، اوپک به دلیل کاهش تقاضا و قیمت نفت میزان تولید خود را کاهش داد. اما در ماه اوت امسال و برای اولین بار اوپک تولید خود را افزایش داد. این افزایش تولید نفت می­تواند به دلیل کاهش تولید عربستان سعودی، تحریم نفت ایران و افزایش عرضه عراق و نیجریه باشد.

اوپک در ماه جولای تولید خود را به کمترین حد از سال 2014 رساند. آمار نشان میدهد 14 عضو اوپک در ماه جاری 29.6 میلیون بشکه نفت تولید کرده اند و این میزان تولید نسبت به ماه جولای 80 هزار بشکه بیشتر بوده است. این در حالی است که اوپک و متحدانش توافق کاهش تولید نفت تا مارس 2020 را تمدید کرده اند. اما عربستان سعودی رویه ای متفاوت پیش گرفته است و تولید خود را از سهمیه ثبت شده در قرار داد پایین تر نگه داشته است و آن هم به دلیل حمایت از بازار است.

اوپک، روسیه و تولیدکنندگان غیر عضو اوپک در دسامبر 2018 طی ائتلافی توافق کردند از اول ژانویه 2019 تولید خود را 1.2 میلیون بشکه کاهش دهند. سهم اوپک نیز در این کاهش تولید 800 هزار بشکه بود و توسط 11 عضو آن اجرا می­شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.