اعتراض معدن کاران به اخذ عوارض 25 درصدی

وضع عوارض 25 درصدی سنگ آهن و اعتراض معدن کاران شد

چندی پیش پیشنهادی از وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض 25 درصدی برای صادرات سنگ آهن ارائه شد. این پیشنهاد با هدف کنترل صادرات و تامین مواد اولیه در بازار داخل ارائه شد.

معدن کاران با مشکلات بسیاری دست در گریبان اند و حال نیز با یک مشکل جدید مواجه شده اند و آن وضع عوارض 20 تا 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن است. سعید صمدی در گفتوگویی اشاره کرد وزارت صنعت در طول شش ماه گذشته هیچ اقدام کارامدی برای حل مشکلات معدن کاران انجام نداده است.

معدن کاران بر اعمال عوارض بر صادرات مواد معدنی اعتراض کردند. آنان معتقداند اعمال عوارض 20 تا 25 درصدی بر صادرات برای فعالان این حوزه اقتصادی نخواهد بود. وظیفه معدن کاران اکتشاف، استخراج و فراوری مواد معدنی است. حال با اخذ عوارض معدن کاران با مازاد تولید خود چه کنند؟ آمار نشان می‌دهند نیاز کشور حداکثر 32 میلیون تن است اما معدن کاران 40 میلیون تن سنگ آهن تولید می‌کنند. بنابراین تولید فراتر از میزان مصرف کشور است و نیاز به صادرات احساس می‌شود.

وضع عوارض صادراتی

سنگ آهن از مواد اولیه تولید محصولات فولادی است و صنعت فولاد نیازمند این ماده است. از طرفی دیگر خبری مبنی بر عدم استفاده از حداکثر ظرفیت فولاد سازان به دلیل کمبود سنگ آهن انتشار یافت و علت این امر خام فروشی اعلام شد. از این رو این تصمیم گرفته شد تا با اخذ عوارض 25 درصدی هم خام فروشی کنترل شود و هم ارزش افزوده در زنجیره تولید ایجاد شود. سعید عسکرزاده دبیر انجمن سنگ آهن کشور گفت: تمام تلاش کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند به این علت است تا سنگ آهن صادر شده به خارج از کشور با ارزش افزوده بالاترباشد.

کاهش قیمت سنگ آهن

طبق نظر رئیس کمسیون معدن خانه اقتصاد، وضع عوارض 25 درصدی موجب اعمال دخالت در بخش قیمت گذاری میشود. پیامد این امر، کاهش قیمت فروش سنگ آهن به کارخانه های فولادی میشود. از آنجایی که فولادسازان از یارانه انرژی بالایی برخورداراند، این تصمیم موجب میشود تا سنگ آهن را با قیمت پایین و ارزان بخرند.

معدن کاران در حال حاضر نگران این تصمیم هستند زیرا احتمال میدهد کاهش قیمت سنگ اهن موجب تعطیلی این حوزه شود. از مهر ماه با آغاز اخذ عوارض 25 درصدی، معادن نیز روبه تعطیلی میروند.این تعطیلی صرفا به دلیل سودآور نبودن معدن کاری است.

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.