معرفی میلگرد و انواع آن

آشنایی با انواع میلگرد

میلگرد یا آرماتور، پروفیلی فولادی با مقطع گرد توپر است و یکی از محصولات فولادی پر مصرف است. این محصول آنقدر پر مصرف است که همه ما آن را در گوشه و کنار خیابان دیده ایم. میلگرد در ساخت و ساز مورد مصرف قرار می‌گیرد تا نقطه ضعف های بتن را جبران کند. بتن مقاومت فشاری بالایی دارد اما نقطه ضعف هایی نیز دارد. میلگرد میتواند این نقطه ضعف ها را در ساخت و ساز جبران کند. میلگرد انواع مختلفی دارد و در این مطلب قصد داریم شما را با آنها آشنا کنیم.

تاریخچه ساخت میلگرد

قبل از اضافه کردن میلگرد به سازه های بتنی، سازه ها از استحکام کافی برخوردار نبودند. تقریبا در سال 1800 بود که جوزف لوئیس لامبوت فرانسوی متوجه شد با اضافه کردن میله های فولادی به بتن، مقاومت سازه بیشتر می‌شود. از این رو جوزف لوئیس را مخترع میلگرد یا آرماتور می‌نامند. روند تولید میلگرد سالها در دست برسی بود تا محققین در سال  1878 سیستمی برای تولید استانداد این محصول طراحی کردند. در حدود سال 1950 بود که شرکت های ساخت و سازی برای افزایش مقاومت بتن از میلگرد در میان آن استفاده کردند. از معروف ترین ساختمان هایی که در آن از میلگرد استفاده شده است، قلعه وینسنس است.

طبقه بندی میلگردها

میلگردها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها دارای مزایا و معایبی هستند. میلگردها را میتوان به چند طریق تقسیم بندی کرد. تقسیم بندی از نظر ظاهر وبر حسب جنس ماده اولیه انجام می‌شود.

از نظر ظاهر

راحت ترین نوع تقسیم بندی، تقسیم بندی از روی ظاهر و شکل است. از نظر ظاهر میلگردها به دو دسته آجدار و ساده تقسیم می‌شوند.

میلگرد ساده دارای سطحی صاف و براق است. میلگرد آجدار همان میلگرد ساده است که روی آن دندانه یا آج قرار گرفته است. میلگرد آجدار با ایجاد اصطکاک، درگیری مناسبی بین بتن و میلگرد ایجاد می‌کند. میلگرد آجدار خود به چند نوع تقسیم می‌شود. میلگرد آجدار مارپیچ، میلگرد آجدار جناقی و میلگرد آجدار مرکب از انواع میلگرد هستند.

از نظر جنس ماده اولیه

میلگردها نیز از نظر جنس ماده اولیه انواع مختلفی دارند و بر این اساس تقسیم بندی می‌شوند. میلگرد از نظر جنس به شش دسته میلگرد اروپایی، فولاد کربن، گالوانیزه، روکش اپوکسی، فولاد استنلس و فایبرگلاس تقسیم می‌شود که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

میلگرد اروپایی

خرید میلگرد اروپایی بسیار مقرون به صرفه است و قیمت پایینی دارد. البته این ارزانی به حکمت نیست، و این میلگرد مقاومت خمشی بسیار پایینی دارد. این مقاومت خمشی پایین به دلیل جنس میلگرد است. این میلگرد از منگنز ساخته شده است.

میلگرد فولاد کربن

میلگرد فولاد کربن یا میلگرد سیاه دارای استحکام کششی بالایی است اما دارای نقطه ضعف نیز هست. نقطه ضعف این میلگرد، زنگ زدگی آن است. زنگزدگی میلگرد به بتن نیز آسیب وارد میکند. از این رو برای استفاده از مکان هایی با آب و هوای مرطوب مناسب نیست.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه در مقایسه با میلگرد فولاد کربن از مقاومت در برابر زنگ زدگی بالاتری برخوردار است. همین امر نیز موجب شده است تا قیمتی بالاتر از میلگرد فولاد کربن داشته باشد.

میلگرد روکش اپوکسی

این میلگرد، میلگرد فولاد کربن با روکش اپوکسی است. این روکش مقاومت میلگرد در برابر رطوبت را 70 تا 1700 برابر افزایش می‌دهد.

میلگرد فولاد استنلس

میلگرد فولاد استنلس گران ترین میلگرد موجود در بازار است و این قیمت بالا نیز به دلیل مقاومت بسیار بالای آن در برابر زنگزدگی است. به عبارت دیگر میلگرد فولاد استنلس ضد زنگ است.

میلگرد فایبرگلاس

این میلگرد ترکیبی مشابه فیبرر کربن دارد از این رو قابلیت خم شدن ندارد. در حین کار با این میلگرد باید به این موضوع توجه کرد و از خم کردن میله اجتناب کرد. از مزایای این میلگرد میتوان به ضد زنگ بودن و سبک بودن آن اشاره کرد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.