اتفاقات مهم در بازار محصولات فولادی و آهن آلات

افزایش قیمت فولاد

اگر بخواهیم اتفاقات مهم در بازار محصولات فولادی و آهن را بررسی کنیم هم خبرهای خوب داریم و هم خبرها و اتفاقات بد را شاهد هستیم. اولین خبر و اتفاق اخیر در بازار فولاد و آهن به افزایش قیمت ناگهانی در هفته گذشته بر میگردد.

در هفته گذشته انتظار میرفت بازار فولاد شاهد ثبات قیمت باشد اما با تغییراتی همراه بود. التهاب بازار لحظه ای شد و قیمت شمش فولاد خوزستان با قیمت پایه 2340 تومان عرضه و به قیمت 2806 (به اضافه مالیات بر ارزش افزوده) رسید. و این در حالی است که شرایط قیمت شمش فولادی در بازار آزاد بین 2870 و 2970 بود. اما خبرهای درون بورس کالا به عرضه پیوسته تولیدکنندگان بزرگ شمش و عرضه فولاد کاوه جنوب با قیمت 2340 امیدواریم تا التهاب بازار از بین برود.

اما اتفاقات در همین جا به پایان نرسید. بلکه در پایان روز یک شرکت بازرگانی به چند عرضه کننده بزرگ درخواست خرید موجودی آماده بارگیری را داد و از آنجایی که این پیشنهاد وسوسه انگیز بوده است و عرضه کنندگان بزرگ در تصمیم عرضه مستمر خود تجدید نظر کردند.

صادرات لوله و پروفیل

مدت هاست که محصول با کیفیت ایرانی به کشورهای دیگر صادر میشود. امسال با وجود تحریم­ها و مشکلات زیاد اما باز هم توانسته ایم میزان صادرات لوله و پروفیل را هرچند کم افزایش دهیم.

با توجه به کاربردهای بسیار لوله و پروفیل انتظار میرود این صنعت هم ما را از واردات معاف کند و هم با صادرات آن موجب ارز آوری به کشور باشد.

اما عدم تامین مواد اولیه مورد نیاز یکی از مهمترین مواردی است که تولیدکنندگان را از تولید باز میدارد و در صورتی مواد اولیه تامین شود و سنگ اندازی های صادرات ازبین رود، صادرات لوله و پروفیل افزایش نیز میابد.

احتمال ممنوعیت شاخه فروشی میلگرد

بارها و بارها هشدارهایی در رابطه با سبک فروشی و شاخه ای فروشی میلگرد آجدار شنیده ایم. اگر به این امر توجه نکنیم فاجعه ای بزرگ رخ خواهد داد. زیرا یکی از راه هایی که تولیدکنندگان را به سمت اصلاح وزن می­برد عدم شاخه فروشی است. با ممنوعیت شاخه فروشی می­توانیم دست سودجویان را از بازار فروش آهن کوتاه کنیم.

عدم حک سایز میلگرد

براساس استاندار  ISNO 3132  تمامی تولیدکنندگان میلگرد آجدار باید سایز میلگرد، روش تولید و نام شرکت تولیدکننده را بر روی آن حک کنند. اما متاسفانه تعدادی از تولیدکنندگان میلگرد آجدار دار سایز میلگرد را حک نمیکنند و این امر نیاز به نظارت مسئولین دارد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.