امروز : جمعه 07 بهمن 1401

[smartslider3 slider="2"]

اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری

اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری

همانطور که اکثر کاربران می دانند، از لوله برای اتصال سیالات گوناگون، در صنعت های مختلف استفاده می شود. از آنجایی که در این لوله ها ممکن است نیاز به تغییر جهت و یا انشعاب دادن باشد، از اتصالات لوله ای برای متصل کردن دو لوله به هم دیگر استفاده می شود. شایان ذکر است بدانید که در این لوله ها باید از لوله های همانند هم وزن و هم سایز مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در زمینه اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری کسب نمایید.

نقش اتصالات لوله؛ اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری

لوله هایی که در صنعت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند در دسته های فولادی، گالوانیزه، مسی، برنجی، پلیمری، آهنی و غیره قرار می گیرند. برای اینکه بتوانید یک لوله مناسب انتخاب کنید؛ باید به شرایط آب و هوایی منطقه توجه نمایید. در برخی مواقع احتیاج دارید تا به منظور برقرار کردن جریان سیالات، لوله ها را به یکدیگر متصل نمایید.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، اتصالات لوله ها بر اساس وزن، سایز، جنس، اندازه، سطح مقطع لوله و غیره به روش های مختلفی انجام می شود. روش هایی همچون لحیم کاری، جوشی، فشاری، دنده ای و غیره که موجب می شود تا دو لوله به همدیگر اتصال یابند.

در ادامه قرار است تا به نحوه اتصالات این لوله ها با همدیگر بر اساس جنس لوله بپردازیم.

 

اتصالات لوله فولادی

 

اتصالات لوله فولادی

لوله های فولادی که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود از جنس گالوانیزه می باشند و نام دیگر آن ها لوله فولادی درزدار است. این نمونه یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نوع اتصالات لوله می باشد که در دسته اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری قرار می گیرد. به طور کلی این لوله های فولادی در داخل و بیرون لوله ها از آلیاژی استفاده می کنند تا از خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری نماید. در واقع به این پروسه گالوانیزه می گویند.

حائز اهمیت است بدانید که این اتصالات لوله ای یا همان گالوانیزه بر پایه استانداردهای جهانی چندین کشور همانند استاندارد ژاپن، استاندارد آلمان، استاندارد بریتانیا، استاندارد ملی ایالات متحده آمریکا، استاندارد جهانی ایزو و در نهایت استاندارد ایران انجام می شود. هر اتصالی با توجه به استاندارد گفته شده روش انجام متفاوتی را شامل می شود.

برای نمونه بدانید که در استاندارد بریتانیا در اتصالات لوله، از لوله های سنگین، متوسط و سبک استفاده می شود. همچنین این استاندارد لوله های سبک برای لوله کشی آب در ساختمان ها را مجاز نمی خوانند. استاندارد بریتانیا این اجازه را برای شما صادر می کند تا روکش گالوانیزه با ضخامت هفتاد میکرون بر لوله ها انجام پذیرد. همچنین مقدار آن نباید از 500 گرم رد شود.

همانطور که در قسمت بالاتر نیز اشاره کردیم، اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری به روش های مختلفی قابلیت اجرا شدن را دارد. روش هایی همچون مهره ماسوره، زانویی، بوشن، مغزی، درپوش و سه راهی از روش های رایج برای اتصالات لوله های فولادی گالوانیزه محسوب می شوند.

همچنین در اتصالات لوله ها باید بدانید که جنس اتصال باید تعیین شوند. جنس اتصالات توانایی این را دارد تا از جنس خود لوله باشد و یا از سایر موارد به دست آید. در اتصالات لوله فولادی جنس این اتصالات از چدن چکش خوار یا همان فولاد گالوانیزه می باشد. بیشترین استفاده ای که از این اتصالات فولادی استفاده می شود در زمینه شبکه آب رسانی است.

قوانین مورد نیاز در اتصالات فولادی چیست؟

  • در این نوع اتصال با توجه به اینکه بیشترین کاربرد را در شبکه آب‌رسانی دارد، باید مطابق با جنس و اندازه لوله‌های دیگر استفاده شود.
  • سطح داخلی لوله ها برای حرکت روان آب باید هموار باشد تا مشکلی به وجود نیاید.
  • از مهره های مخروطی یا مهره ماسوره ای که قطعه میانی آن شکل تخم مرغ است استفاده شود.
  • دارا بودن اعتبار ساخت قطعات اتصالات لوله، شیرها و دیگر اجزای لوله‌کشی
  • کیفیت ساخت باید مطابق با استانداردهای مورد تایید باشد.

 

اتصالات لوله های مسی

 

اتصالات لوله های مسی

لوله های مسی نیز یکی دیگر از انواع لوله های فلزی می باشد. بیشتری کاربرد این نوع اتصالات لوله های مسی در سیستم لوله کشی سرمایشی و گرمایشی می باشد. جالب است بدانید تولید لوله های مسی به صورت شاخه ای انجام می شود. در بسیاری از آبگرم کن ها، کولرها، دستگاه های تهویه مطبوع، وسایل الکتریکی، بهداشتی و غیره از این نمونه اتصالات استفاده می شود.

در بسیاری از مواقع روشی که برای اتصالات لوله های مسی استفاده می شود، همانند اتصالات لوله های فولادی گالوانیزه است. همچنین روش های مختلفی مانند U مسی، زانوی 45 درجه، چهارراه، زانوی 90 درجه و سه راه را می توان برای این نمونه اتصالات مسی در دسته اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری اشاره کرد.

شایان ذکر است بدانید که اتصالات لوله های مسی به صورت لحیمی مویینگی یا فیتینگ فشاری انجام می شود. از این اتصالات مسی بیشتر در زمینه لوله کشی آب و فاضلاب و خطوط گاز رسانی استفاده می کنند. زیرا بدون این اتصالات، لوله کشی به هیچ عنوان انجام نمی گیرد. به طور کلی فیتینگ های مسی بر پایه نوع و روش اتصال طبقه بندی می شوند.

اتصالات لوله های پلیمری

همانطور که در بالا اشاره کردیم اتصالات لوله های فولادی و مسی بسیار رایج است و همینطور جزو قدیمی ها محسوب می شود. با تولید پلیمر این مورد نیز به اتصالات لوله ای اضافه شد. با اضافه شدن لوله هایی پلیمری جایگاه اتصالات مسی و فولادی کمرنگ تر شد. از آنجایی که اتصالات فولادی و مسی در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومتی ندارند و همچنین در برابر واکنش های شیمیایی تغییر کیفیت می دهند، آن ها جای خود را به پلیمرها که از پلاستیک هستند، دادند. از همین جهت اتصالات لوله های پلمیری که از جنس پلاستیک هستند در این صنعت بیشترین کاربرد را دارا می باشند.

لوله‌های پلیمری بسیار در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزایایی مانند مقاومت در برابر خوردگی و فرسایش، ضدزنگ بودن، وزن کم، حمل آسان و … موجب فراگیر شدن استفاده از این لوله‌ها شده است.

 

اتصالات لوله های پلیمری

 

جمع بندی

لوله ها مقاطعی فولادی می باشند که در صنعت های مختلف به ویژه در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که گفتیم این اتصالات جنس های مختلفی دارند و در دسته اتصالات لوله فولادی، مسی و پلیمری قرار می گیرند. همکاران محترم برای خرید انواع این اتصالات با جنس های فولادی، گالوانیزه، مسی، پلیمری به مجوعه بزرگ آهن هایپر مراجعه نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

انواع اتصالات فولادی

https://ahanhyper.com//?p=39435

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید اسکرول خودکار به بالا