امروز : یکشنبه 16 بهمن 1401

[smartslider3 slider="2"]

ابزار های مورد نیاز در جوشکاری آرگون

ابزار های مورد نیاز در جوشکاری آرگون

در این مقاله می خواهیم ابزار های مورد نیاز در جوشکاری آرگون را به شما معرفی کنیم. در فرایند جوشکاری با دستگاه جوش آرگون در ابتدا گازهای موجود در هوا به وسیله گاز آرگون به بیرون رانده می‌شوند و با این کار از اکسیده شدن الکترونیک الکترود ها جلوگیری می شود. درصورت انجام عملیات جوشکاری با استفاده از دستگاه جوش آرگون در هنگام فعالیت، الکترود ها از بین نمی‌روند بلکه از آنها تنها برای ایجاد قوس در تنگستن ها و ظریف کاری ها استفاده می شود.

جوشکاری آرگون

 این عملکرد باعث برتری جوشکاری آرگون نسبت به دیگر انواع جوش ها شده است. برای پیشبرد دقیق‌تر فعالیت‌های خود مانند جوشکاری با اشعه استیلن عمل می‌کنند و سیم های مختص جوشکاری استفاده می نمایند، سیم ها به عنوان پرکننده در عملیات جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند و به وسیله آنها دو طبقه به همدیگر متصل می شوند.

اینکه گاز آرگون یک گاز کاملاً بی خطر و خنثی است اما در صورت کمبود اکسیژن عوارضی را بروز می دهد. به همین دلیل هنگام استفاده از گاز آرگون در جوشکاری احتیاط های لازم را مورد توجه قرار دهید. اگر شخصی در زمان طولانی در یک محیط در بسته که تصفیه و تهویه مناسبی ندارد در ارتباط با گاز آرگون قرار بگیرد امکان دارد به مشکلات تنفسی و مشکلات دیگری از قبیل سرگیجه، بیهوشی و مرگ مبتلا شود.

اگر سطح بدن شما با گاز آرگون برخورد نماید دچار یخ زدگی و بی حسی می شوید؛ اگر این عضو چشم باشد میزان بینایی فرد پایین می آید و احتمال نابینایی کامل هم در مواردی  به وجود می آید. لذا با توجه به این خطراتی که هنگام استفاده از جوشکاری آرگون وجود دارد لازم است محیط جوشکاری دارای سیستم تصفیه و تهویه هوای قوی باشد و از تمامی لوازم ایمنی به دقت استفاده شود.

 

جوشکاری با گاز آرگون

 

جوشکاری با گاز آرگون چه مزیتی دارد؟

 همانطورکه گفتیم برای جوشکاری میتوان از دستگاه جوش آرگون استفاده نمود. از مزایای جوشکاری آرگون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام تا میزان بالایی نسبت به سایر جوشکاری ها افزایش می یابد و پس از اتمام کار به راحتی می توانید تفاوت را احساس کنید.
 • معمولاً در تمامی روش های جوشکاری هنگام فعالیت جرقه های بسیاری را مشاهده می کنید در واقع اگر فردی را که در حال جوشکاری است، مشاهده کنید متوجه جرقه های زیادی در اطراف آن می شوید، در جوشکاری آرگون این مشکل به کلی رفع شده است؛ با استفاده از دستگاه جوش آرگون دیگر نیازی به نگرانی در زمینه نمی باشد.
 • چنانچه شما برای اتصالات فلزی خود از جوشکاری آرگون استفاده کنید کیفیت کار شما بسیار بالا می‌رود.
 • در جوشکاری آرگون شما قادر هستید که قطعات بسیار نازک و ظریف را به راحتی متصل نمایید حتی اگر ورقه های نازک دارای فرورفتگی و یا دارای برآمدگی های متعددی باشند اتصال آن‌ها امکان‌پذیر است.

دستگاه جوش آرگون چه تفاوتی با جوش آلومینیوم دارد؟

 ممکن است این سوال برای شما هم مطرح باشد که  تفاوت جوش آرگون با جوش آلومینیوم در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آرگون در ایران با نام‌های متعددی شناخته می‌شود، زیرا این نوع دستگاه در برند های مختلفی عرضه می شود و برخی از صنعتگران به جای بیان کردن نام گاز این دستگاه ،نام برند دستگاه را می گویند. شاید جالب باشد که بدانید جوشکاری آلومینیوم یکی دیگر از عنوان های جوشکاری آرگون است که هیچ تفاوتی با آن ندارد.

 

ابزارآلات مورد نیاز برای جوشکاری آرگون

 

ابزارآلات مورد نیاز برای جوشکاری آرگون

 • منبع تغذیه

اولین ابزار مورد نیاز برای جوشکاری آرگون منبع تغذیه است، در واقع اولین لوازم جانبی که برای جوشکاری آرگون باید فراهم شود منبع تغذیه میباشد.منبع تغذیه می تواند از مولد جریان برق مستقیم و یا متناوب باشد. نمونه هایی از  منبع های تغذیه معمولاً ترانسفورماتور یکسوساز یا ژنراتورها هستند.

 • سیلندر

 یکی از ابزار های مورد نیاز در جوشکاری آرگون سیلندر است. سیلندر یا کپسول گاز محافظ از دیگر لوازم مورد نیاز برای پیش بردن مراحل جوشکاری با گاز آرگون است.

میزان فشار گاز داخلی کپسول بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ بار می باشد سیلندر از ابزارهای مکانیکی در جوشکاری آرگون است که در انواع مختلف تولید و در اختیار جوشکاران قرار می‌گیرد.

 • مشعل هدایت جریان برق

این مشعل از رکتیفای به کمک کابل اتصال به سمت الکترود تنگستن گاز، محافظت را بر عهده دارد. به دلیل حرارت بالای ایجاد شده در زمان جوشکاری گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن مشعل نمی باشد از از آب به عنوان خنک کننده استفاده می شود.

 

ابزارآلات مورد نیاز برای جوشکاری آرگون

 

 • رگلاتور و فلومتر

 یکی دیگر از ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری آرگون رگولاتور و فلومتر است که با هدف تنظیم فشار گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسیله با کاهش فشار گاز کپسول و تنظیم شدت خروجی گاز محافظ از مشعل، مقدار فشار گاز خروجی را بین سه تا هفت بار تنظیم میکند.

 • کابل اتصال

علاوه بر عواملی که در بالا اشاره کردیم برای اجرای عملیات جوشکاری به کابل اتصال هم نیاز دارید. در واقع اگر کابل اتصال نباشد تمامی تلاش‌های شما برای جوشکاری و تهیه لوازم مورد نیاز آن بیهوده خواهد بود. کابل اتصال یا کابل برق برای راه اندازی دستگاه جوشکاری لازم و ضروری است.

 • الکترود تنگستن

 الکترود تنگستن ماده مورد نیاز برای جوشکاری آرگون است الکترود تنگستن مناسب به قطر آن در جوشکاری، شدت جریان و نوع جریان ورودی بستگی دارد.

 • سیم جوش

 یکی از ابزار های مورد نیاز در جوشکاری آرگون،‌ گاز آرگون است سیم جوش یا فیلتر جوشکاری با هدف ایجاد اتصال بین دو سطح جدا شده در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 • انبر جوش

یکی دیگر از لوازم مورد نیاز برای جوشکاری آرگون انبر جوش است که با هدف نگهداری الکترون ها و برقراری جریان فاز مثبت برق، بین کابل و الکترود در هر موقعیت زمانی و مکانی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

کدام گاز در جوشکاری استفاده می شود؟

چگونه جوشکاری کنیم؟

https://ahanhyper.com//?p=43889

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

کلید اسکرول خودکار به بالا