آینده فلز سرخ

پیش بینی بازار مس

در طی کنش و واکنش های میان آمریکا و چین شاهد افزایش قیمت طلا بوده ایم. بازار جهانی این چند هفته اخیر نوسانات بسیاری شاهد است. کاهش قیمت نفت، افزایش قیمت فلزات و طلا و نوسانات بازار بورس که همگی تحت تاثیر جنگ تجاری امریکا و چین و احتمال رکود اقتصادی جهانی بوده است. اما در میان این نوسانات و اخبار حرفی از فلز در میان نبود.

اگر نگاهی به گذشته بازار مس بیندازیم تنها شاهد کاهش قیمت مس در دوسال گذشته هستیم. در حال حاضر قیمت مس در بازار لندن 5 هزار و 697 دلار در هر تن معامله میشود و به کمترین رقم از ژوئن 2017 رسیده است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که کاهش عرضه این فلز و ساختار تقاضای بازار موجب افزایش قیمت مس شود. تحلیلگر موسسه تحقیقاتی هیل با استناد به ارقام و آمار، برای سال 2030 نیاز بازار را حداقل 5 میلیون تن در ماه پیش بینی کرده است. این میزان بیش از 2 برابر تولید حال است. آمار از کسری 190 هزار تنی مس در سال 2019 خبر میدهند و این امر نیز دلیلی بر پیش بینی روند صعودی این بازار است.

مدیر یک موسسه تجاری با محوریت بخش جهانی منابع در مصاحبه ای گفته است” با افزایش جمعیت جهان و تغییر اوضاع اقتصادی، تقاضا برای فلزات پایه رشد خواهد کرد زیرا وسایل نقلیه برقی سازگار با محیط‌ زیست هستند و مصرف آنها از این نوع فلزات تقویت خواهد شد.”

عوامل اثر گذار بر بازار مس

تقاضا برای وسایل نقلیه برقی سازگار با محیط زیست در سال های اخیر و همچنین تبدیل شدن این بازار به بازار اصلی خودرو در آینده، تقاضای فلز مس را بالا نگه می­دارد. اما متاسفانه تولید مس از معادن بزرگ به ویژه معادن مغولستان با تاخیر همراه است و این امر عرضه مس در آینده را با خطر مواجه میکند. از طرفی دیگر در ماه گذشته با افزایش ارزش طلا مواجه بودیم و این امر نیز موجب کند شدن روند مس شده است.

آینده جهانی فلز مس

مشکلاتی که بر سر راه تولید فلز مس قرار دارد موجب شده است تا در سال 2020 تنها حدود 2% رشد داشته باشد. از طرفی دیگر احتمال میرود به دلیل مشکلات مالیاتی تولید مس در زامبیا کاهش یابد. از طرفی دیگر احتمال احداث معدن جدید در پاناما و توکپالا وجود دارد. بررسی تمامی موارد فوق خبر از رشد 1.9 درصدی این فلز تا سال 2020 می­دهد.

بااین حال تولید مس پالایش شده جهان امسال با رشد 2.8 درصدی همراه بوده و برای سال آتی نیز رشد 1.2 درصدی در نظر گرفته شده است، اما همچنان این ارقام از پیش بینی رشد تقاضا پایین تر است. حال اگر نزول رشد اقتصادی جهانی را نیز در نظر بگیریم باز هم برای این محصول با کسری مواجه خواهیم شد. بر این اساس احتمال روند صعودی ارزش فلز مس و توجه سرمایه گذاران به آن وجود خواهد داشت.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.