آیا دولت اقدام به قیمت گذاری فولاد می­کند؟

عدم دخالت دولت در قیمت گذاری فولاد

امروزه با توجه قرار گرفتن کشور در شرایط تحریم و تحریم نفت ایران، نگاه ها به صادرات محصولات فولادی است و این صادرات می­تواند موجب ارزآوری شود که در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است. اما صنعت فولاد در حال حاضر با مشکلات مواجه است و نیاز به کمک دارد.

یک از مشکلاتی که نیاز است دولت در آن دخالت کند، قیمت گذاری است. اما گویا دولت علاقه ای به ورود به بحث قیمت گذاری ندارد. اما وقتی دولت شاهد اجحاف در حق مردم باشد وظیفه خود میداند که با ورود خود بازار را به تعادل برساند.

مشکلات صنعت فولاد

صنعت فولاد از گذشته تا به امروز با مشکلاتی همراه بوده است و که امروز و به دلیل شرایط اقتصادی موجود بیشتر از قبل نمایان شده است و نیاز به حل این مشکلات بیتر از قبل حس می­شود.

یک از مشکلات صنعت فولاد را احداث کارخانه در مکانی نامناسب است. آمایش سرزمین امری است که کمتر به آن توجه شده است و این امر موجب شده تا برخی از واحدها در حال حاضر در دسترسی به منابع آبی و مواد غذایی با مشکل مواجه شوند. این امر موجب شده تا وزارت صنعت، معدن و تجارت به جای آنکه انرژی خود را بر بحث توسعه متمرکز کند در حال رفع این مشکلات است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت راه حل این مشکل را توازن در زنجیره تولید دانست. رضا رحمانی گفت” در اقتصاد مقاومتی پروژه‌ای به نام طرح تکمیل زنجیره فلزات اساسی مانند فولاد، مس و آلومینیوم وجود دارد. زنجیره‌ها باید در توازن رشد کنند، در گذشته ایرادی که به صنعت فولاد وارد می‌شد، عدم توازن زنجیره تولید فولاد بود.”

کمبود سنگ آهن

یکی از نگرانی هایی که وزارت صمت با آن درگیر است تامین مواد اولیه است. به گفته وزیر صمت کمبود سنگ آهن یکی از نگرانی های این وزارت برای سال های آینده است. از این رو نیاز است برای حل این مشکل اقداماتی انجام شود و آن هم سرمایه گذاری در بخش معادن است. برای رسیدن به این امر نیاز است تا به فکر تامین ماشین آلات پیشرفته، تجهیزات و منابع مالی بود.

سیاست وزارت صمت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده است و طبق سیاست های وزارت صمت هرگاه بازار داخل نیاز به تامین مواد اولیه داشته باشد، با ممنوعیت یا افزایش عوارض صادرات بازار داخل کنترل خواهد شد.امروزه 10 درصد از تولید سنگ آهن صادر می­شود. اما از آنجا که بازار داخل در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه است شاهد پیشنهادی از وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض 25 درصدی هستیم. این پیشنهاد در حال حاضر در انتظار تایید و امضای هیات دولت است و در صورت امضا از مهر ماه اجرایی خواهد شد.

قیمت گذاری فولاد

در بحث قیمت گذاری فولاد، اتاق بازرگانی مخالف دخالت دولت است. اتاق بازرگانی معتقد است اگر دولت در قیمت گذاری دخالت کند، صنعت فولاد زمین خواهد خورد. از طرفی دولت نیز تمایلی به دخالت در قیمت گذاری ندارد. اما به گفته رحمانی وقتی دولت ببیند در حق مردم اجحاف می‌شود وظیفه آن است که ورود کند و بازار را به تعادل برساند.

وزیر صمت با بیان اینکه مکانیزم واقعی بازار این است که تولیدکننده‌ها رقابت کنند و در کنار آن قیمت پایین باشد، اظهار داشت: اگر اینطور باشد نیازی به دخالت نیست اما اگر سوء استفاده به وجود آید ما باید دخالت کنیم.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.