امروز سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

آلیاژ چیست؟ با عناصر آلیاژی رایج آشنا شوید

آلیاژ چیست

عناصر آلیاژی زیادی وجود دارند که هر کدام از ویژگی هایی برخوردارند. در این مبحث می خواهیم این پرسش که آلیاژ چیست؟ را پاسخ دهیم و سپس با عناصر آلیاژی رایج آشنا شوید. اگر می خواهید با این عناصر آشنا شوید؛ همراه ما باشید‌.

معرفی آلیاژ

در ابتدای مبحث عناصر آلیاژی رایج اول لازم است بدانید آلیاژ چیست؟ آلیاژ ماده ای است که از ترکیب یک یا چند فلز یا غیر فلز به دست می آید. متداول ترین و رایج ترین راه برای تبدیل فلزات به آلیاژ ذوب کردن و مخلوط کردن آن ها در حالت مذاب و سرد شدن در دمای محیط است. اغلب خواص مکانیکی و شیمیایی آلیاژهای فلزی بهبود یافته است به همین دلیل مورد استفاده می باشند‌.

برای افزایش مقاومت به خوردگی، بالا بردن استحکام، سختی و قابلیت ماشین کاری عناصر آلیاژی را به فلزات اضافه می کنند. تنوع آلیاژها بسیار زیاد بوده و نمی توان همه آن ها را نام برد. هر کدام از آن ها برای کاری به فلزات پایه اضافه می شوند‌. اولین فلزاتی که از آن ها آلیاژ ساخته شد شامل سرب، روی، مس و قلع می باشد. اولین آلیاژ ساخته شده از ترکیب مس و قلع ساخته شده است.

مهم ترین ویژگی آلیاژ این است که اجزای مختلف آن را نمی توان از هم جدا کرد. وقتی دو فلز با هم ترکیب شوند باعث تغییر و بهبود خواص شیمیایی و مکانیکی آن ها می شود.

 

رایج ترین عناصر آلیاژی

 

آشنایی با رایج ترین عناصر آلیاژی

در زیر به بررسی عناصر آلیاژی رایج می پردازیم:

اجزا و روش های تولید گریتینگ!
در اینجا مطالعه کنید

کروم

وقتی بیشتر از ۱۱ درصد کروم به فولاد کربنی اضافه شود فولاد ضد زنگ ساخته می شود‌. این عنصر باعث افزایش خیلی زیاد مقاومت فولاد در برابر خوردگی می شود‌. همچنین این ماده در شرایط زیادی مانع اکسید شدن آهن می شود. در این صورت کروم زودتر از آهن اکسید شده و لایه ای محافظ ایجاد می کند‌. همچنین این ماده خواص مکانیکی چون عملیات حرارتی و سختی فولاد را افزایش می دهد.

مولیبدن

یکی دیگر از عناصر آلیاژی رایج مولیبدن است. این عنصر اثر زیادی بر روی مقاومت به خوردگی دارد. همچنین این ماده سختی و مقاومت کششی را در فولاد افزایش داده و قابلیت سخت کاری آن را بهبود می بخشد. مولیبدن سرعت سرمایش در عملیات حرارتی را پایین آورده و بدین صورت مقاومت و سختی را ایجاد می کند.

وانادیوم

از وانادیوم برای کنترل و کوچک نگه داشتن اندازه دانه ها در فولاد استفاده می شود‌. با اضافه کردن این عنصر کاربیدهای وانادیوم ایجاد شده و سبب مسدود شدن شکل گیری دانه ها می شود‌. بدین گونه اندازه دانه ها را کوچک نگه می دارد. این ریز ساختار شکل پذیری را در فولاد افزایش می دهد. همچنین در بعضی مواقع این ماده سختی و مقاومت را افزایش می دهد.

منگنز

یکی دیگر از عناصر آلیاژی رایج منگنز است. اغلب برای آنکه قابلیت عملیات حرارتی در فولاد بهبود یابد از منگنز استفاده می شود‌. این ماده مقاومت و سختی را در سرعت های پایین افزایش داده و باعث کاهش نقص در فولاد می شود.

نیکل

از نیکل برای ساخت فولاد ضد زنگ آستنیتی استفاده می شود زیرا فعال کننده آستنیت است. این فولاد از ترکیب ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل تولید می شود. این فولاد بسیار پر مصرف بوده و مقاومت بالایی نسبت به خوردگی دارد‌. این عنصر آلیاژی مقاومت در برابر ضربه را افزایش می دهد.

فرایند تولید ضایعات
در اینجا مطالعه کنید

کربن

به عنوان یکی دیگر از عناصر آلیاژی رایج می توان به کربن اشاره کرد.‌ این عنصر برای تولید فولاد الزامی است. این ماده استحکام و سختی را افزایش داده و در فولاد و چدن استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از آلیاژ

 

مزایای استفاده از آلیاژ

استفاده از آلیاژ در مواد مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر می شود:

با توجه به مبحث عناصر آلیاژی رایج باید ذکر شود با استفاده از آلیاژ مقاومت و سختی در برابر خوردگی زیاد می شود. این ماده مقاومت را در برابر حرارت افزایش می دهد. همچنین با استفاده از آن در فلزات می توان مقاومت در برابر سایش را بیشتر کرد.‌ این ترکیب باعث ارزان تر شدن فلزات می شود‌. از دیگر مزایای آلیاژ می توان به دمای ذوب پایین آن ها اشاره کرد.

معرفی مجموعه تخصصی آهن هایپر

مجموعه تخصصی آهن هایپر ارائه دهنده انواع محصولات و مقاطع فولادی مورد نیاز برای ساخت و ساز و دیگر صنایع می باشد. به آهن آلات، میلگرد ظفر بناب، میلگرد تیکمه داش، انواع ورق های فولادی و… از جمله محصولاتی می باشد که توسط این مجموعه عرضه می شود. با اطمینان از کیفیت و مرغوبیت می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ جهت سفارش اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

انواع آلیاژهای فولادی

معرفی سوپر آلیاژها، انواع آنها و فولادهای سوپر آلیاژی

http://ahanhyper.com//?p=49219

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =