امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

آشنایی با مهمترین اجزا و قطعات جرثقیل سقفی

آشنایی با مهمترین اجزا و قطعات جرثقیل سقفی

جرثقیل‌های سقفی از ملزومات هرکارگاهی هستند که در آن قطعات سنگین و حجیم بلند و یا جا به جا می‌شود. در این مقاله از آهن هایپر قصد داریم به معرفی ساده، مختصر و کاربردی مهمترین اجزا و قطعات جرثقیل سقفی بپردازیم. شناخت اجزای جرثقیل سقفی به شما کمک مي‌کند تا بتوانید استانداردهای لازم را در استفاده و نگهداری آن بهتر رعایت کنید.

قطعات جرثقیل سقفی به زبان ساده

درام

درام جرثقیل سقفی معمولا شیارهایی استاندارد دارند که بین سیم‌های بکسل فاصله ایجاد کنند و مانع از فرسایش آنها بشوند. با گذشت زمان شیارهای درام جرثقیل سقفی از بین می‌رود و باعث فرسایش سیم‌ بکسل می‌شود. حتی ممکن است که سیم بکسل جرثقیل در زمان کوتاهی خورده شود و مشکلاتی را ایجاد کند؛ بنابراین، باید همیشه بازرسی درام را در برنامه کاری خود قرار بدهید.

کوپلینگ

کوپلینگ معمولا از فولاد کربن ساخته می‌شود و برای انتقال حرکت چرخشی و نیروی گشتاور از یک قسمت به قسمت دیگر طراحی شده است. در جرثقیل سقفی هم کوپلینگ جرثقیل سقفی انتهای دو شفت یا محور را جهت انتقال قدرت به هم متصل می‌کند. همچنین باعث جذب ضربه و تنش‌های وارده به جرثقیل است.

الکتروموتور

دستگاهی است که با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی قطعات جرثقیل را به حرکت درمی‌آورد. قدرت الکتروموتور به گیربکس‌ها انتقال می‌یابند و با قدرتی که گیربکس به سایر اجزا و قطعات جرثقیل سقفی وارد می‌کند، آن را به حرکت درمی‌آورد.

پمپ هیدرولیک

 اکثر قسمت‌های مختلف جرثقیل سقفی با فشار هیدرولیک بارهای سنگین را جابجا یا بلند می‌کنند. پمپ هیدرولیک در این میان نقشی کلیدی دارد که به بخش‌های مختلف دستگاه برای حرکت کردن فشار می‌آورد.

برشکاری مقاطع فلزی به روش گرم و سرد
در اینجا مطالعه کنید

 

قلاب جرثقیل سقفی از مهمترین یکی از اجزاء جرثقیل سقفی

 

قلاب

قلاب برای بلند کردن و جابجایی بار با جرثقیل و سایر وسایل بالابر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما باید اندازه قلاب را متناسب با حجم و وزن اجسام مورد نیاز در نظر بگیرید. قلاب باید از جنس آلیاژ‌های بسیار محکم و بادوام ساخته شده باشد تا جابجایی کالا را بدون آسیب تضمین کند. اگر قلاب استانداردهای لازم را نداشته باشد، می‌تواند موجب ایجاد خسارت به اجسام شود و یا به کارگران وکارمندان آسیب برساند.

بوم جرثقیل سقفی

نوع جرثقیل را می‌توان از بوم آن تشخیص داد. گاهی به بوم تلسکوپ هم گفته می‌شود و معمولا جنس آن فولاد و آلیاژ است.

جک‌های بالانس جرثقیل

جک‌ها از پمپ و تلسکوپ هیدرولیک ساخته می‌شوند. جک‌های بالانس، جرثقیل را از زمین جدا می‌کند و فشار چرخ‌ها را به حداکثر می‌رساند.

وینچ

وینچ‌های جرثقیل سقفی، بالابرهایی مکانیکی هستند که بار را در جهت افقی و عمودی حرکت می‌دهند و برای این کار از درام کمک می‌گیرند تا بتوانند موتور و گیربکس را جابجا کند. پس این سازه می‌تواند اجسامی را که وزنی بیشتر از ظرفیت خود را دارد جابجا کند. باید بدانید که وینچ‌ها دو نوع هستند؛

  1. وینچ‌های زنجیری که در ظرفیت‌های کم به خصوص کمتر از 2 تن استفاده می‌شوند.
  2. وینچ‌های بکسلی که در جرثقیل‌های با ظرفیت بالا کاربرد دارند.

چرخ دنده

 چرخ دنده‌ها از ترکیب فولاد با چدن خاکستری و آلیاژی، پلاستیک، کامپوزیت، برنج یا برنز ساخته می‌شوند. چرخ دنده‌ها در جرثقیل سقفی، در زیر کابین برای چرخاندن کابین و بوم در زوایای مشخص استفاده می‌شود.

پل

 پل از بخش‌های مهم‌ترین اجزا جرثقیل سقفی و اصلی‌ترین بخش آن است که در سراسر سیستم جرثقیل قرار دارد و وینچ ها را به هم متصل می‌کند. همچنین پل‌ها باید از بالابرها و چرخ دستی ها پشتیبانی کند. در محاسبه اندازه و تعداد پل‌ها در ساخت جرثقیل سقف بسیار اهمیت دارد. هرچه دهانه ساختمان بزرگتری باشد، به پل‌های بیشتری نیاز دارد.

نکات مهم برای خرید تسمه که باید بدانید
در اینجا مطالعه کنید

ستون‌ها

 ستون‌ها اهمیت ویژه‌ای در ایمنی جرثقیل سقفی دارند. اگر مقاومتی متناسب با جرثقیل سقفی در ساختمان سوله یا کارگاه درنظر گرفته نشده باشد، باید از ستون‌ها برای پشتیبانی از آن استفاده کرد. اینکه ستون‌ها چه ابعاد و ارتفاعی دارند به این بستگی دارد که چه میزان فضا در اختیار دارید و اندازه جرثقیل شما چه قدر است.

باند

جرثقیل‌های سقفی یا همان بالابرهای سقفی بر روی ستون‌های سوله نصب می‌شوند و به جرثقیل امکان می‌دهند که به سمت بالا و پایین حرکت کند. به طور کلی، طول باند برای یک جرثقیل سقفی باید حداقل برابر با دهانه جرثقیل باشد. حتی باید هر فاصله اضافی مورد نیاز برای رعایت ایمنی بیشتر را در اندازه باندها رعایت کنید.

یک قانون معمولی این است که ۱۰ درصد از دهانه جرثقیل را برای طول باند مورد نیاز اضافه کنید.

سیستم الکتریکی

سیستم الکتریکی جرثقیل سقفی طوری طراحی شده است که برق مورد نیاز برای یک آسانسور را تأمین کند. این سیستم شامل انبوهی از کابل‌ها، میله‌های هادی عایق و تابلو برق است. میله‌های رسانای عایق‌شده در جرثقیل سقفی با سیستم‌های فستون یا همان کابل‌های تخت، برق را از ساختمان به جرثقیل می‌رسانند.

 

کنترل جرثقیل سقفی یکی از اجزاء جرثقیل سقفی

 

کنترل‌ها

کنترل‌ها در جرثقیل‌های سقفی می‌تواند به صورت ریموت (بی‌سیم) باشد که با باتری کار می‌کند و یا از نوع آویز باشد.

فراموش نکنید که برای حفظ ایمنی بیشتر بهتر است از ریموت‌ها استفاده کنید، زیر را در هنگام استفاده از کنترل آویز تقریبا نزدیک به اجسام آویزان شده از سقف هستید و در چنین شرایطی ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرید.

آلیاژ چیست؟ با عناصر آلیاژی رایج آشنا شوید
در اینجا مطالعه کنید

گیربکس موتور

گیربکس‌ها در جرثقیل‌های سقفی پس از دریافت نیروی مکانیکی سرعت را به قدرت تبدیل می‌کنند. برای انتخاب گیربکس در جرثقیل سقفی باید وزن اجسام و ارتفاعی که باید بلند شوند را در نظر داشته باشید. وجود گیربکس به شما امکان می‌دهد که بدون آنکه نیاز داشته باشید دور موتور را بالا ببرید، بتوانید آن را در حالت دلخواه و مورد نیاز کنترل کنید. همچنین توجه کنید که دامنه حرکتی جرثقیل‌های سقفی هم به صورت عمودی و به صورت افقی است. برای برآورده شدن این نیاز معمولاً از گیربکس‌های خورشیدی استفاده می‌شود.

ضربه گیر (کمک فنر)

وقتی جرثقیل سقفی به انتهای مسیر می‌رسد،‌ ضربه‌گیرها نیرو را کاهش می‌دهند تا جرثقیل به صورتی کنترل شده متوقف شود. ضربه گیرها روی پل و باند حرکت نصب می شوند. کنترل فنی کمک فنرها می‌تواند به کاهش استهلاک جرثقیل شما کمک کند.

فراموش نکنید که استفاده از جرثقیل سقفی در محیط‌های صنعتی نیاز به رعایت نکات ایمنی بسیاری دارد. کنترل دوره‌ای ابزار و قطعات و همچنین آموزش استفاده از جرثقیل سقفی به پرسنل می‌تواند به حفظ ایمنی بیشتر و جلوگیری از بروز حوادث در کارگاه کمک شایانی کند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

http://ahanhyper.com//?p=66617

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سیزده =