آتش نفت عربستان بازار کالایی ها را داغ کرد

افزایش قیمت نفت و حمایت آن از بازار کالا

در هفته گذشته قیمت نفت با کاهش همراه شد. نفت خام آمریکا با کاهش 2.95 درصدی و نفت برنت با کاهش 2.14 درصدی به فروش رسیدند. البته این کاهش قیمت نفت نتوانست بر بازار کالا تاثیر بگذارد و کامودیتی ها روند صعودی را در پیش گرفتند. بازار مواد اولیه و مواد معدنی روند صعودی را پیش گرفتند. مهم ترین ویژگی این بازار در هفته گذشته افزایش قیمت سنگ آهن و فلزات پایه است. البته افزایش قیمت سنگ آهن را میتوان به تکانه های هوایی و افزایش قیمت حمل و نقل مرتبط کرد. اما در نهایت تمام این اتفاقات در کنار هم موجب شد تا بازار کالایی ها نسبت به هفته گذشته رشد داشته باشد.

افزایش قیمت نفت

با اینکه کاهش قیمت نفت سبب کاهش قیمت در بازار کالایی ها نشد اما افزایش قیمت نفت، بازار کالایی ها را نیز بالا می‌کشد. در روز شنبه حمله به تاسیسات نفتی عربستان، موجب شد تا بازار نفت نگران کمبود عرضه نفت باشد و این امر موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد. حرکت صعودی بازار جهانی پتانسیل حمایت از بازار کالایی ها را نیز دارد. این افزایش قیمت کنترل نشده میتواند به زیان اتقصاد جهانی باشد و رکود اقتصادی را رقم بزند. تحلیلگران بازار همچنان رکود را برای آینده بازار پیش بینی می‌کنند.

کاهش عرضه پنج میلیون بشکه ای

قبل از آنکه حمله به تاسیسات نفتی عربستان بر بازار نفت تاثیر بگذارد، کاهش حجم تولید و ذخیره نفت خام آمریکا و عربستان  بر بازار تاثیر گذاشت. در همین بین انفجار یکی از برگترین پالایشگاه های نفت جهان شرایط بازار را به کلی تحت تاثیر قرار داد. این آسیب جدی است و باعث کاهش میزان عرضه نفت عربستان خواهد شد. گفته از کاهش پنج میلیون بشکه ای نفت جهانی خبر میدهند. این خبر موج نگرانی را وارد بازار کرد. این نگرانی خود موجب افزایش قیمت نفت می‌شود. طبق گزارش بلومبرگ، آرامکو خبر از دست رفتن 5.7 میلیون بشکه در روز را داده است. در بازار نفت این میزان جبران ناپذیر است.

آینده بازار

آینده را میتوان پیش بینی کرد اما نمیتوان به حتم گفت چه پیش میاید. بنابراین بهتر است چند روزی صبر کنیم تا عوامل تاثیر گذار تاثیر  خود را بگذارند. هر چند که این رخداد به حتم بازارها را تحت تاثیر قرار میدهد و موجب افزایش بهای بازار کالایی ها میشود. انتظار می‌رود بازار کالایی ها همچنان روندی مثبت را طی کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.